Związek Producentów Cukru w Polsce negatywnie ocenia projektowane zmiany w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.):
Karta przekazania odpadów dodatkowo zawiera następujące informacje:
1a. Kierowca pojazdu, którym są transportowane odpady, jest obowiązany posiadać kartę przekazania odpadów w formie wydruku papierowego lub w postaci elektronicznej.
oraz uchyla się ust. 5 (dotyczący likwidacji zbiorowych kart przekazania odpadu).
Proponowane powyżej zmiany, bezzasadnie zwiększają już i tak duże obciążenia administracyjne producentów cukru i innych podmiotów gospodarczych. Wprowadzenie obowiązku posiadania karty przekazania odpadów przez kierowcę transportującego odpad wydaje się być nieuzasadnione, ponieważ kierowca zawsze posiada kwit wagowy, na którym wpisano co przewozi, w jakiej ilości oraz godzinę zakończenia ważenia, co pokrywa się z datą wyjazdu. Likwidacja zbiorczych kart przekazania odpadów wymusi na producentach cukru wystawianie kilkunastu kart przekazania odpadu miesięcznie zamiast 2 lub 3 zbiorczych kart.
Wymienione powyżej zmiany, zaproponowane przez Ministerstwo Środowiska nie zlikwidują patologii, które są obecne w całym systemie nadzoru nad wytwarzaniem i zagospodarowaniem odpadów. Przepisy, które obowiązują w ramach obecnego stanu prawnego w zakresie ewidencji odpadowej, są naszym zdaniem wystarczające. Problemem wydaje się być jedynie niewystarczające ich egzekwowane. Zmiany prawne powinny iść w kierunku wzmacniania egzekucji prawa, a nie zwiększania obciążeń administracyjnych przedsiębiorcy.
Wystawienie dodatkowych kart nie zlikwiduje nielegalnych wysypisk odpadów oraz „szarej strefy” z obszaru gospodarki odpadowej. Karty zbiorcze są bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadkach gdy przedsiębiorcy przekazują temu samemu odbiorcy ten sam rodzaj odpadu kilkanaście razy w ciągu miesiąca. Za każdym razem taki odbiór jest potwierdzany kwitem wagowym. Po zakończeniu miesiąca, na podstawie kwitów wagowych następuje rozliczenie odbiorcy. Inspekcja Transportu Drogowego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska już teraz dysponują odpowiednią dokumentacją przedsiębiorców, aby móc egzekwować przepisy, eliminować i zapobiegać patologiom.
Ponadto większość problemów, które występują w Polsce dotyczy odpadów komunalnych, w związku z tym zaostrzenie przepisów powinno ewentualnie dotyczyć ewidencji związanej z odpadami komunalnymi.
Związek Producentów Cukru w Polsce
Warszawa, 4 marca 2017 r.