W dniu 7 grudnia 2016 r. odbyło się śniadanie prasowe "Świątecznie o cukrze" na temat znaczenia cukru dla organizmu człowieka. Wydarzenie zorganizował Związek Producentów Cukru w Polsce, Polska Federacja Producentów Żywności i Polbisco.
Prof. Iwona Wawer wyjasniała, że cukier jest potrzebny człowiekowi: - Człowiek ma pięć rodzajów receptorów smaku i rozpoznaje słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami, czyli mięsny. Słodycz jest wykrywalna w stężeniu 1 cząsteczka na 200, tak więc stężenie cukru musi być bardzo duże żebyśmy wyczuli jego smak. Dla porównania smak gorzki wyczuwamy w stężeniu 1:2 mln cząsteczek. Umiejętność wykrycia goryczy zwiększała szanse na przetrwanie, gdyż najczęściej oznaczała ona truciznę. Musieliśmy nauczyć się ją wykrywać żeby uniknąć zatrucia. Natomiast wysoki próg wykrycia cukru zmuszał naszych przodków do poszukiwania pokarmów bogatych w energię. Jak podkreśliła Pani Profesor, cukry są naturalnie występującymi w przyrodzie składnikami pokarmowymi: - Wszystkie rośliny, z których produkuje się środki spożywcze, w tym owoce, warzywa czy zboża, zawierają naturalnie występujące cukry. Cukry są również naturalnie obecne w mleku i jego przetworach oraz w miodzie. Zarówno cukry proste, jak i złożone są głównym i najłatwiej dostępnym źródłem energii, służącym do utrzymywania stałej temperatury ciała, pracy narządów wewnętrznych oraz do wysiłku fizycznego. Co istotne, glukoza jest pokarmem dla naszego mózgu. Właśnie dlatego minimalna ilość węglowodanów niezbędnych dla organizmu człowieka jest zdeterminowana przez zapotrzebowanie komórek mózgowych na glukozę.
Aleksandra Frączek, wiceprezes Federacji Konsumentów przedstawiła obowiązujące regulacje prawne dotyczące znakowania produktów żywnościowych: - Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa żywnościowego informacje o zawartości cukrów w produktach żywnościowych są obowiązkowo zamieszczane w oznakowaniu tych produktów, zarówno w wykazie składników produktu, jak i w tabeli wartości odżywczej. Powyższy wymóg dotyczy całkowitej zawartości ww. składnika, tzn. nie tylko ilości dodanej w recepturze, ale również naturalnej zawartości tych składników pochodzących z surowców użytych do produkcji.
Michał Iwaniuk, mistrz cukiernictwa oraz szef cukierni i czekoladziarni Czekolada Cafe w Airport Hotel Okęcie opowiedział o zastosowaniu cukru w tradycyjnych bożonarodzeniowych wypiekach: - Bez cukrów nie przygotujemy wspaniałych świątecznych pierników, makowców, serników, lukrów czy pomad. Nadają one produktom nie tylko wspaniały smak, ale pozwalają także uzyskać odpowiednią konsystencję i barwę produktu. Żaden inny pojedynczy składnik nie jest w stanie zastąpić cukrów w zakresie wszystkich ich funkcji pełnionych w produkcie.