Stanowisko ZPC w sprawie umowy o partnerstwie między UE a krajami Mercosur

 


Związek Producentów Cukru w Polsce sprzeciwia się zawarciu umowy o partnerstwie między Unią Europejską a krajami Mercosur, ponieważ będzie ona miała szkodliwy wpływ na krajowych i unijnych producentów cukru oraz plantatorów buraka cukrowego.

Umowa przewiduje szereg korzyści dla krajów Mercosur, między innymi :
• koncesję na cukier w wysokości 190.000 ton cukru surowego do rafinacji, objętego zerową stawką celną (wraz z preferencyjną stawką 98 euro za tonę na kolejne 183.654 ton cukru),
• koncesję na 200.000 ton etanolu do wszystkich zastosowań (poza przemysłem chemicznym), objętego preferencyjną stawką celną,
• koncesję na 450.000 ton etanolu dla przemysłu chemicznego, objętego zerową stawką celną.

Umowa podważy wyznaczone wcześniej cele Zielonego Ładu i narazi producentów cukru na nieuczciwą konkurencję ze strony krajów trzecich, które nie spełniają rygorystycznych norm środowiskowych i społecznych, takich jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Skutkiem tego będzie znaczące ograniczenie obecnego areału uprawy buraków cukrowych w Polsce i UE oraz wzrost wylesiania w Ameryce Południowej. Brazylia, która uzyskałaby największą część nowego dostępu do rynku cukru UE, wykorzystuje dziesiątki substancji czynnych w środkach ochrony roślin, zakazanych w Unii ze względów zdrowotnych i środowiskowych.
Umowa ta nałoży się na inne już zawarte porozumienia, które znacząco otworzyły rynek cukru UE, w tym z Ameryką Środkową, Kolumbią, Peru, RPA i Wietnamem. Należy pamiętać o kolejnych umowach, które są obecnie negocjowane z głównymi producentami cukru, takimi jak Ukraina, Tajlandia i Indie. Skumulowany wpływ wszystkich powyższych może być tragiczny dla branży produkcji cukru i będzie skutkował dalszym ograniczaniem upraw buraków cukrowych oraz dalszym zamykaniem cukrowni.
Napływ taniego cukru, importowanego z krajów Mercosur może jeszcze bardziej zakłócić rynek, zmniejszyć produkcję i doprowadzić do utraty wielu miejsc pracy. Wzywamy państwa członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski do odrzucenia ratyfikacji tej umowy w jej obecnej formie.


Związek Producentów Cukru w Polsce
Warszawa, 12 grudnia 2024 r.