Stanowisko ZPC w sprawie "podatku cukrowego"

Związek Producentów Cukru w Polsce, zrzeszający wszystkich producentów cukru działających w kraju, z dużym niepokojem odnosi się do wypowiedzi Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pana Jarosława Pinkasa, w sprawie możliwości wprowadzenia „podatku cukrowego”, który miałyby płacić przedsiębiorstwa wytwarzające produkty żywnościowe zawierające cukier.

Doceniając powagę problemu otyłości uważamy, że poszukiwanie rozwiązania w podwyżce cen produktów zawierających cukier nie jest trafnym działaniem. Cukier jest produktem wysokoenergetycznym podobnie jak tłuszcz, ale ma swoje ważne miejsce w diecie człowieka. Spożywanie właściwej ilości kalorii, to znaczy takiej która nie będzie prowadzić do otyłości, jest kwestią świadomości konsumentów co do kaloryczności produktów i ich indywidualnego zapotrzebowania na kalorie. Na kaloryczność produktów składają się jednak ich wszystkie składniki, a nie tylko cukier. Nie ma żadnych gwarancji, że nowa danina w jakikolwiek sposób przełoży się na spadek ilości konsumowanych kalorii i zmianę stylu życia, co tak naprawdę jest kluczowe dla eliminacji zagrożeń i poprawy zdrowia. Co więcej ewentualny wzrost cen będzie przez konsumentów kompensowany raczej zakupami produktów niższej jakości, niż rezygnacją z konsumpcji.

Cukier spełnia różne funkcje w produktach spożywczych, nie tylko jest nośnikiem słodkiego smaku, ale również naturalnym konserwantem czy składnikiem nadającym konsystencję produktom. Próby zastępowania go innymi składnikami, jak np. tłuszczem, nie prowadzą do obniżenia kaloryczności produktów, a zdarza się, że efekt jest przeciwny. Z kolei sama redukcja kalorii w napojach słodzonych innymi substancjami nie powoduje, że są one „zdrowsze”. Sprzeciwiamy się  postrzeganiu cukru z buraków cukrowych jako czynnika chorobotwórczego, który należy wyeliminować z diety. Taki obraz  nie znajduje oparcia w opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w sprawie węglowodanów z 2010 roku[1].

Opodatkowanie produktów spożywczych zawierających cukier prowadzić będzie do obniżenie konkurencyjności zarówno branży cukrowniczej w Polsce jak i krajowej branży spożywczej wobec tych branż z innych krajów Unii Europejskiej, gdzie takich dodatkowych obciążeń nie ma. Pragniemy zwrócić uwagę, że cukrownictwo znajduje się w fazie głębokich zmian związanych z odejściem od kwotowania produkcji począwszy od 1 października 2017 roku. Ostateczne skutki liberalizacji rynku są w tej chwili trudne do przewidzenia. Doświadczenie innych branż wskazuje jednak, że taka zmiana niesie dla uczestniczących w niej podmiotów wiele trudnych wyzwań i zagrożeń. Ewentualne wprowadzenie „podatku cukrowego” będzie sprzeczne z zabiegami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na forum Unii Europejskiej, który w oparciu o doświadczenia związane ze zniesieniem kwot mlecznych, słusznie przewiduje poważne konsekwencje podobnego kroku w cukrownictwie i stara się im zapobiec bądź co najmniej złagodzić negatywne skutki dla uczestników wspólnotowego rynku.

Związek Producentów Cukru w Polsce uważa, że wprowadzenie „podatku cukrowego”, który w efekcie obciąży rolników, producentów cukru, producentów wykorzystujących cukier i konsumentów, nie wypłynie na poprawę zdrowia tych ostatnich. Ewentualne prace nad takim rozwiązaniem postrzegamy jako sprzeczne z działaniami, które dla dobra polskiego rynku podejmuje resort rolnictwa.   

 

[1] EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA); Scientific Opinion on Dietary Reference Values for carbohydrates and dietary fibre.  EFSA Journal 2010; 8(3):1462[77pp.]. doi:10.2903/j.efsa.2010.1462. Dostępna online: www.efsa.europa.eu.

Wersja PDF